រោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីមួយកន្លែងក្នុងខេត្តកំពង់ធំ ដែលមានតម្លៃប្រមាណ ១២លានដុល្លារ និងជាកម្មសិទ្ធិរបស់ក្រុមហ៊ុន CSNC Agriculture Co., ជិតបញ្ចប់ហើយ។
ការសាងសង់បានចាប់ផ្តើមនៅចុងឆ្នាំ 2023 ហើយអគារនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងចាប់ផ្តើមដំណើរការនៅដើមឆ្នាំក្រោយ។ បច្ចុប្បន្ននេះ រោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីជាង 40 កន្លែងកំពុងដំណើរការលើអ៊ីនធឺណិតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលភាគច្រើនជារោងចក្រសិប្បកម្មតូចៗ។
រោងចក្រថ្មីនេះមានទីតាំងនៅស្រុកកំពង់ស្វាយ លើផ្ទៃដីសរុប 14 ហិកតា ជាមួយក្រុមហ៊ុន CSNC ដែលជាក្រុមហ៊ុនបណ្តាក់ទុនរួមគ្នាកម្ពុជា-សិង្ហបុរី រំពឹងថានឹងផ្តល់ការងារដល់កម្មករប្រហែល 200 នាក់នៅពេលវាបើកដំណើរការ។
លោក អ៊ុន ស៊ីឡុត ប្រធានសមាគមន៍គ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជា (CAC) បានប្រាប់ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍នៅថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ថា យោងតាមគម្រោង រោងចក្រថ្មីនេះនឹងមានសមត្ថភាពកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបាន ៤០តោនក្នុងមួយថ្ងៃ ឬប្រមាណ ១២,០០០តោនក្នុងមួយឆ្នាំ។
លោកបានពន្យល់ថា នៅពេលដែលរោងចក្រកែច្នៃក្នុងស្រុកកាន់តែច្រើន វានឹងមិនត្រឹមតែកាត់បន្ថយការនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយកម្ពុជារក្សាតម្លៃបន្ថែមបន្ថែមទៀតប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបង្កើតការងារ និងប្រាក់ចំណូលដល់កសិករ និងអ្នកកែច្នៃ ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាទាំងមូល។
“នៅពេលដែលរោងចក្ររបស់ CSNC Agriculture ដំណើរការ វានឹងបង្កើនសមត្ថភាពនាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃទៅកាន់ទីផ្សារមួយចំនួន។ វានឹងក្លាយជារោងចក្រកែច្នៃខ្នាតមធ្យមទីប្រាំពីររបស់កម្ពុជា»។
យោងតាមលោក Silot កម្ពុជាបច្ចុប្បន្នមានរោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនួន ៤៤។ ប្រាំមួយក្នុងចំនោមពួកគេមានទំហំមធ្យម (អាចដំណើរការបានពី 7,000 ទៅ 14,000 តោនក្នុងមួយឆ្នាំ) ខណៈដែល 38 គឺជារោងចក្រខ្នាតតូចតាមបែបសិប្បករ។ រោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីភាគច្រើនមានទីតាំងនៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំ កំពង់ចាម ព្រះវិហារ និងខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
លោកបានកត់សម្គាល់ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាបាននាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកែច្នៃទៅកាន់ទីផ្សារមួយចំនួនរួមមាននៅប្រទេសចិន សហរដ្ឋអាមេរិក និងសហភាពអឺរ៉ុប។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ គ្រាប់ស្វាយចន្ទីមិនទាន់កែច្នៃ ឬឆៅ បរិមាណធំជាងនេះ ត្រូវបាននាំចេញទៅកាន់ប្រទេសជិតខាង។
លោកបន្តថា៖ «ដោយសារសមត្ថភាពកែច្នៃក្នុងស្រុកមានកម្រិត គ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជាជាង ៨០ ភាគរយត្រូវបាននាំចេញឆៅទៅកែច្នៃនៅរោងចក្រវៀតណាម។
លោកបន្ថែមថា តម្លៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្ងួតជាមធ្យមក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ឡើងដល់៦.៥០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម កើនឡើងពី៥.៩០០រៀលក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កើនឡើងជាង២៥% ។
លោក Silot បន្តថា រហូតមកដល់ថ្ងៃទី ២៥ ខែតុលា ប្រទេសកម្ពុជាបានផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបាន ៨៤០ ០០០ តោន ដែលមានការកើនឡើង ២៦ ភាគរយ។ ក្នុងនោះ 796,000 តោនត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសវៀតណាម ដែលបង្កើតប្រាក់ចំណូលបាន 1,01 ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង 31% នេះបើតាមតួលេខ CAC។
នៅខែមករា ឆ្នាំ 2023 រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានអនុម័តលើសេចក្តីព្រាង "គោលនយោបាយជាតិគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆ្នាំ 2022-2027" ដែលមានតុល្យភាពការលើកកម្ពស់ផលិតកម្ម ការកែច្នៃ និងការប្រកួតប្រជែងជាមួយនឹងនិរន្តរភាពបរិស្ថាន និងការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច។ គោលនយោបាយនេះមានគោលបំណងធ្វើឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាអ្នកផលិត និងផ្គត់ផ្គង់ផលិតផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីដ៏សំខាន់សម្រាប់ទីផ្សារក្នុងស្រុក តំបន់ និងពិភពលោក។
យោងតាមក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កម្ពុជាមានចម្ការស្វាយចន្ទីជាង ៥៨ម៉ឺនហិកតា ផ្តល់ទិន្នផលជាង ៨០០ ០០០តោនក្នុងមួយឆ្នាំ។ ក្នុងរយៈពេលប្រាំបីខែដំបូងនៃឆ្នាំ 2024 កម្ពុជាបាននាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីជាង 560,000 តោនទៅកាន់ប្រទេសចំនួន 11 ។