សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា (CAC) បានឱ្យដឹងថា កម្ពុជាបាននាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីជាង ៧៩០,០០០ តោនទៅកាន់ប្រទេសវៀតណាមក្នុងរយៈពេល ១០ ខែដំបូងនៃឆ្នាំ ២០២៤ ដោយរកចំណូលបាន ១,១១០ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ៣៦ ភាគរយ។
លោក ស៊ុយ កុកធាន អនុប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជាបានប្រាប់កាសែតខ្មែរថាមស៍កាលពីម្សិលមិញថាចាប់ពីខែមករាដល់ខែតុលាឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាប្រមូលផលគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបានចំនួន ៨៤០,០០០ តោន កើនឡើង២៦ ភាគរយបើធៀបនឹងឆ្នាំមុន។
លោកបានបន្តថា «ក្នុងចំណោមគ្រាប់ស្វាយចន្ទីសរុបនេះ ជាង ៧៩០ ០០០ តោនត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសវៀតណាម ដែលបង្កើតចំណូលបាន ១,១១០ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ៣៦ ភាគរយ។ លើសពីនេះ តម្លៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបានកើនឡើង ៩ ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២៣»។
លោកក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្ពុជាមានសក្ដានុពលក្នុងការប្រែក្លាយទៅជាប្រទេសផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទីឈានមុខគេលើពិភពលោកក្នុងរយៈពេល ៤ ទៅ ៥ ឆ្នាំខាងមុខ។
«ខ្ញុំនិយាយដោយមានទំនុកចិត្តដោយសារស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃឧស្សាហកម្មគ្រាប់ស្វាយចន្ទីរបស់យើង»។
ទិន្នផលស្វាយចន្ទីរបស់យើងបាននិងកំពុងកើនឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ ហើយទិន្នផលដែលយើងកំពុងប្រមូលផលក៏ខ្ពស់ជាងមុនដែរ។
លោកបន្តថា មូលហេតុទីពីរគឺការពង្រីកដីដាំដុះជាបន្តបន្ទាប់។ យោងតាមរបាយការណ៍ថ្មីៗនេះ ចម្ការស្វាយចន្ទីថ្មីកំពុងត្រូវបានបង្កើតឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដូចដែលបានឃើញទាំងឆ្នាំមុន និងឆ្នាំនេះ។
លោកបានពន្យល់ថា«កសិករជាច្រើនដែលដាំស្វាយចន្ទីកំពុងពិបាករកដើមស្វាយចន្ទីមកដាំ ដោយសារតម្រូវការគ្រាប់ពូជលើសការផ្គត់ផ្គង់។ ជាលទ្ធផល កសិករកាន់តែច្រើនបានងាកមកដាំស្វាយចន្ទីជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដោយសារតម្លៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីដែលមានគុណភាពខ្ពស់»។
លោកបានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា និន្នាការនៃការកើនឡើងនៃការដាំស្វាយចន្ទី ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបន្ត ដោយសារតម្លៃនៅតែខ្ពស់ កង្វះការផ្គត់ផ្គង់ជាសកល ដែលជំរុញឱ្យមានតម្រូវការកើនឡើង។
លោកបានកត់សម្គាល់ថា ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមធំបំផុតសម្រាប់ឧស្សាហកម្មនេះ។
ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុអាចប៉ះពាល់ដល់ទិន្នផលយ៉ាងខ្លាំង។ ប៉ុន្តែ កសិករត្រូវបានបំពាក់រួចជាស្រេចនូវបច្ចេកទេសដាំដុះកម្រិតខ្ពស់ ដោយសារ CAC និងក្រសួងកសិកម្មបានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជាប្រចាំសម្រាប់ពួកគេ។
ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាបាននាំចេញគ្រាប់ស្វាយចន្ទីបានចំនួន ៦៥៦,០០០ តោន ដែលរកចំណូលបាន ៨៣៧ លានដុល្លារ។
ខេត្តដែលដាំស្វាយចន្ទីច្រើនជាងគេរួមមាន កំពង់ធំ ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង សៀមរាប កំពង់ចាម ឧត្តរមានជ័យ មណ្ឌលគិរី រតនគិរី ព្រះវិហារ ត្បូងឃ្មុំ និងកំពង់ឆ្នាំង។
ប្រភព៖ ខ្មែរថាមស៍
ចែករំលែក: